MakalelerDogru Psikoloğu Bulmak

Dogru Psikoloğu Bulmak

  • İtibar: Psikoloğunuzu bir arkadaş, aile üyesi veya profesyonel tarafından mı tavsiye edildi? Çalışmalarını okudunuz mu veya duydunuz mu? Arayıp sorabileceğiniz bir yerel veya uluslararası profesyonel kuruluşa/derneğe üye mi? Eğitimini doğrulayabilirsiniz ve hakkında başkalarından görüş almanız mümkün mü.
  • Kuramsal Yönlendirme: Yaklaşımları sizin ihtiyaçlarınıza cevap veriyor mu? Bu konuda kafanızda soru işareti kalmadıysa ancak alışkanlıkları değiştirmek istiyorsanız psiko-analize davranışsal bir yaklaşımda bulunabilirsiniz. Gerek gördüğü taktir de sizi bir Pskiyatrist’e yönlendirecek mi?
  • Kişisel Özellikler: Terapist uyumlu görünüyor mu? Pskikoloğunuzun yaşı, cinsiyeti ve kültürel arka planı, uluslararası çalışmaları ile uyum sağlamada önemli olabilir. Ön yargılı olma ihtimali, empati yapabilme becerileri ne yönde? Sizin ile samimi bir ilişki kuracak mı?
  • Maliyet: Seans ücreti nedir? Bulunduğunuz bölgedeki alternatifleriz nelerdir?
  • Konum: Ulaşımı kolay mıdır? Unutmayın ki terapi aylarca hatta daha uzun sürebilir.
  • Ulaşılabilirlik: Çalışma saatimin bitiminde Psikoloğunuza hemen ulaşabiliyormusunuz? Seans öncesinde konuşabilir misiniz? Facebook, Twitter, SMS veya e-posta yoluyla ulaşabilir misiniz? Psikoloğumun cevap verme süresi nedir? Formalitelerle uğraşmadan doğrudan iletişime geçebilir misiniz kendisiyle?
  • Takip: Psikoloğunuz ile iki seans arasında sizin ile iletişime açık olacak mı? Sizin zaman içinde gelişimimi takip edip size nasıl bir gelişme gösterdiğim konusunda geri bildirimde bulunacak mı? Sizin her gelişinizde size ait tüm detayları hatırlayabilecekmi hatırlatılma gereği duymadan? Siz istediğiniz taktirde aile bireyleriyle/yakınınız ile Psikolog-Danışan Gizliliği Parametrelerine (Gizlilik-Mahremiyet ilkesi) bağlı kalmak kaydıyla görüşecek mi?

Psikolog Elif AY

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile